Dziś jest: Piątek, 17 Września 2021 r.
Elbląski Komitet Obywatelski » strona główna

AKTUALNOŚCI

WYBORY

BAROMETR AKTYWNOŚCI RADNYCH

OSTATNIE WPISY NA BLOGACH

DOKUMENTY

CZYTELNIA

STANOWISKA

Elbląg obywatelski – nowa jakość
 
Powstaliśmy z kilku powodów. Aby wprowadzić nową jakość do rozwoju Elbląga, aby zmienić sposób zarządzania miastem, aby stworzyć obywatelską alternatywę dla partii politycznych, aby odpolitycznić samorząd, bo – po prostu brakowało takiej inicjatywy, a życie nie znosi próżni.
 
Mamy świadomość naszej dość trudnej sytuacji (ale lubimy wyzwania), składa się na to kilka powodów:
Po pierwsze - Jesteśmy inicjatywą nową, musimy zdobyć zaufanie elblążan (choć wielu członków EKO na to zaufanie już zapracowało).
Po drugie - Jesteśmy niewygodni dla partii politycznych, bo mówimy, że samorząd elbląski jest zbyt upartyjniony. Ale mówimy też – partie są potrzebne i ważne, jednak na poziomie regionalnym i krajowym. Lokalnie ważniejsze są porozumienia obywatelskie grupujące mieszkańców, bo to oni, nie partie, najbardziej zainteresowani są lokalnymi sprawami.
Mówimy – nie jesteśmy siłą polityczną, mówimy – jesteśmy ruchem obywatelskim. A co za różnica? - powie wielu. Według nas – jest. Nie interesują nas ideologie partyjne, rozgrywki polityczne, władza dla władzy, lubienie lub nielubienie się przywódców. Interesuje nas Elbląg i jakość życia jego mieszkańców. Chcemy współpracować z każdym, dla którego najważniejsze jest dobro mieszkańców.
Po trzecie - Jesteśmy niewygodni dla dotychczasowego układu rządzącego, bo wnosimy nowe, mało zrozumiałe dla niego idee. Mówimy – nie akceptujemy dotychczasowego sposobu zarządzania miastem, promujemy metody nowoczesne, dynamiczne, partycypacyjne, oparte o przemyślane i uzgodnione z mieszkańcami koncepcje, skuteczne. Nie stać nas na czekanie, aż aktualne władze i partie dojrzeją i nauczą się tych metod. One są potrzebne już.
 
Wymagamy wiele od siebie, ale również od mieszkańców Elbląga. Nie mówimy: damy wam, mówimy: chodźcie z nami współtworzyć lepszy Elbląg. To wymaga odpowiedzialności i wysiłku. Ale wiemy też, że w Elblągu jest bardzo wielu odpowiedzialnych Elblążan – to Wy jesteście naszymi sprzymierzeńcami, to Wy stanowicie o rozwoju miasta.
 
Wiemy, że jest spora grupa zniechęconych, sfrustrowanych, bo chcieliby coś zrobić, a nie widzą możliwości, bo kiedyś coś proponowali, a władze zignorowały ich wysiłek. Mówimy – tworzymy nową sytuację, chcemy wykorzystać inicjatywy odpowiedzialnych mieszkańców do rozwoju miasta. Tworzymy „infrastrukturę obywatelską”, procesy i miejsca, gdzie ta aktywność na różnych polach będzie kreowana i wykorzystywana.

Powołaliśmy EKO w Dzień Niepodległości. To nie przypadek - to znak, że bardzo poważnie traktujemy naszą misję. To nie przedwyborcza efemeryda. Planujemy działania na wiele lat. Wprowadzimy swoich radnych do samorządu elbląskiego, a potem będziemy wspólnie z nimi przenosili nasze zasady na praktykę funkcjonowania samorządu. Jeżeli nasz prezydent obejmie władzę, będzie to proces przyspieszony, choć również wymagający czasu. Bo najtrudniejsze zmiany muszą nastąpić w nas.
 
Jesteśmy otwarci na nowe osoby, co widać po sposobie wyboru kandydata na prezydenta oraz kandydatów na radnych. Są wśród nas naukowcy, dziennikarze, liderzy społeczni i gospodarczy. Nie twierdzimy, że mamy monopol na wiedzę. Chcemy się ciągle uczyć, także od Was, aby przekładać tą wiedzę na rozwój miasta. Chcemy służyć miastu poprzez mądre wykorzystywanie zasobów Elbląga i aktywności jego mieszkańców.

Zapraszamy do współpracy.

Strona główna | O nas | Członkowie | Jak przystąpić | Galeria | Linki | Mapa serwisu | Kontakt stat4u