Dziś jest: Piątek, 24 Stycznia 2020 r.
Elbląski Komitet Obywatelski » strona główna » aktualnosci » Miasto partnerskie Elbląga z dębami pamięci o pomordowanych Polakach w Katyniu. ...

AKTUALNOŚCI

WYBORY

BAROMETR AKTYWNOŚCI RADNYCH

OSTATNIE WPISY NA BLOGACH

DOKUMENTY

CZYTELNIA

STANOWISKA

„Miasto partnerskie Elbląga z dębami pamięci o pomordowanych Polakach w Katyniu.”

Dodano: 2015-12-01, 22:11 | Odsłon: 4162

Lipawa, czyli Liepāja to jedno z miast partnerskich Elbląga. Jest trzecim co do wielkości miastem na Łotwie, w Kurlandii, pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Lipawskim. Zamieszkuje je około 80 tysięcy mieszkańców, w tym około 3000 osób deklaruje pochodzenie polskie.


Historia miasta jest związana z Polską poprzez Króla Zygmunt III Wazę, który potwierdził w 1626 roku otrzymanie przez osadę praw miejskich nadanych rok wcześniej przez księcia Kurlandii i Semigalii Fryderyka Kettlera. To właśnie dzisiejsza Liepaja od II rozbioru Polski w 1793 była  jedynym  portem I Rzeczypospolitej. W Liepaji uczył się pierwszy prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz, którego matka w 1873 przeniosła się po upadku powstania styczniowego, przed nasilającą się falą rusyfikacji. W Liepaji młody Gabriel Narutowicz ukończył gimnazjum, co pozwoliło mu rozpocząć studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu w Petersburgu.

Współcześnie Polonia zamieszkująca w Liepaji, skupiona między innymi w Stowarzyszeniu „Klub polskich kobiet VANDA” realizuje liczne projekty finansowane przez Ministerstwo Kultury Łotwy. W ramach jednego z projektów „Ocalić od zapomnienia Katyń”, przy kościele Św. Meinarda został posadzony czerwony dąb ku pamięci ofiarom zbrodni katyńskiej Ppor. MARJANA HEJMOWSKIEGO oraz sześciu innych z lipawskim rodowodem LEONA CZENZE, WITOLDA JELIŃSKIEGO, JERZY MARCINKOWSKIEGO, ANTONIA ROMANOWSKIEGO, SERGIUSZA PUSCHA, ALEKSANDERA SIWICKIEGO.

Do 4535 Dębów Pamięci,  rosnących w 15 krajach na całym świecie, dołączył czerwony dąb posadzony przez lipawską polonię. Ponad trzydzieści osób wzięło udział w tej symbolicznej chwili. Prasa łotyska bardzo szeroko opisywała aktywność liepajskiej Polonii:

www.liepajniekiem.lv/zinas/sabiedriba/piemin-katinas-tragediju-177169

 www.kurzemesnvo.lv/index.php/1559-liepaja-iestadits-pieminas-ozols-1940-gada-katina-boja-gajusajiem-poliem

 www.katedrale.lv/index.php

www.irliepaja.lv/lv/raksti/liepajnieki/iestada-pieminas-ozolu-katina-nogalinatajiem-poliem/

 

 

 

 

 

Strona główna | O nas | Członkowie | Jak przystąpić | Galeria | Linki | Mapa serwisu | Kontakt stat4u