Dziś jest: Piątek, 24 Stycznia 2020 r.
Elbląski Komitet Obywatelski » strona główna » aktualnosci » Tadeusz Chmielewski odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

AKTUALNOŚCI

WYBORY

BAROMETR AKTYWNOŚCI RADNYCH

OSTATNIE WPISY NA BLOGACH

DOKUMENTY

CZYTELNIA

STANOWISKA

Tadeusz Chmielewski odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Dodano: 2015-12-20, 18:26 | Odsłon: 4115

 

19 grudnia br., o godz. 16.30, w Sali Koncertowej Ratusza Staromiejskiego w Elblągu (ul. Stary Rynek 25) odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński między innymi Tadeuszowi Chmielewskiemu.

 Biogram odznaczonego:

 Chmielewski Tadeusz 31.10.1947 r. Od września 1980 r. członek NSZZ „Solidarność”, następnie Komisji Krajowej NSZZ „S”, Przewodniczący i członek Zarządu Regionu w Elblągu. Kierownik całości prac przy budowie Pomnika Ofiar Grudnia 1970 r. w Elblągu. Przewodn iczący Regionalnej Komisji Koordynacyjnej Budownictwa w Elblągu, w 1981 r. delegat z regionu elbląskiego na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „S” w Gdańsku. Od 13 grudnia 1981 r. do 23 grudnia 1982 r. internowany w Strzebielinku, Iławie, Kielcach, Łupkowie i Rzeszowie. Po zwolnieniu z internowania kolporter nielegalnych wydawnictw.

 

Tadeusz gratulujemy!

 

Krzyż Wolności i Solidarności – polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010. Po raz pierwszy Krzyż został nadany w czerwcu 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy wydarzeń radomskich. W precedencji zajmuje miejsce pomiędzy Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami a Złotym Krzyżem Zasługi.

Insygnia

Odznaką Krzyża Wolności i Solidarności jest krzyż równoramienny, srebrzony i oksydowany, o ramionach w przekroju spłaszczonego ośmioboku, poszerzonych na końcach, połączonych pośrodku prostopadłościanem. Ramiona krzyża pokryte są czerwoną emalią ze srebrzonym paskiem przez środek. Na ramionach poziomych jest wyryty dwudzielny napis WOLNOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ. W środku krzyża wyryty stylizowany wizerunek Orła Białego. Odwrotna strona krzyża jest gładka. Wymiar krzyża wynosi 42 mm. Krzyż zawieszony jest na wstążce białej szerokości 38 mm, mającej po brzegach umieszczone symetrycznie połączone prążki złote i szkarłatne szerokości 3 mm każdy.

źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_Wolno%C5%9Bci_i_Solidarno%C5%9Bci

Strona główna | O nas | Członkowie | Jak przystąpić | Galeria | Linki | Mapa serwisu | Kontakt stat4u