Dziś jest: Piątek, 17 Września 2021 r.
Elbląski Komitet Obywatelski » strona główna » aktualnosci » Nie żyje Henryk Słonina.....

AKTUALNOŚCI

WYBORY

BAROMETR AKTYWNOŚCI RADNYCH

OSTATNIE WPISY NA BLOGACH

DOKUMENTY

CZYTELNIA

STANOWISKA

Nie żyje Henryk Słonina.....

Dodano: 2020-03-02, 07:56 | Odsłon: 2171

W niedzielę w godzinach popołudniowych zmarł Henryk Słonina, wieloletni prezydent i wiceprezydent Elbląga. 25 marca skończyłby 81 lat...

Henryk Słonina urodził się 25 marca 1939 roku w Kamieniu. Ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Pedagogicznym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Przez około 20 lat pracował w szkolnictwie jako nauczyciel, kierownik szkoły, inspektor oświaty, dochodząc do stanowiska zastępcy kuratora województwa elbląskiego. Należał do PZPR, następnie do SLD, z którego wystąpił gdy był już prezydentem Elbląga.

W latach 1982–1990 i ponownie w okresie 1994–1998 pełnił funkcję wiceprezydenta Elbląga. W 1998 został wybrany przez Radę Miejską na prezydenta Elbląga, w kolejnych wyborach 2002 i 2006 roku został wybrany prezydentem miasta w wyborach bezpośrednich. W 2010 roku ubiegał się o kolejną kadencję, przegrał głosowanie w drugiej turze z Grzegorzem Nowaczykiem.

Mimo przegranej zdobył mandat radnego, ale zrezygnował z niego. Był następnie przez rok doradcą marszałka warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa. W przedterminowych wyborach na prezydenta Elbląga w 2013 roku poparł startującego z własnego komitetu Witolda Wróblewskiego.

Przez szereg lat był działaczem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, w tym prezesem Zarządu Powiatowego oraz wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego w Elblągu. W 2010 zasiadał w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie RP Lechu Kaczyńskim. Odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – przypomina Wikipedia.

- Dla mnie to wielka osobista strata. Przez wiele lat miałem przyjemność współpracować z Henrykiem - przez dwie kadencje również jako Jego zastępca. Na zawsze pozostanie w mojej pamięci nie tylko jako dobry gospodarz miasta, wymagający szef, ale także jako starszy kolega, dzięki któremu poznawałem tajniki samorządu. Żonie i córkom składam wyrazy szczerego współczucia i żalu – napisał na swojej stronie na Facebooku Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, przez lata jeden z najbliższych współpracowników Henryka Słoniny.

Henryk Słonina 25 marca skończyłby 81 lat... Zmarł w szpitalu w Nowym Dworze Gdańskim. Nie są jeszcze znane szczegóły związane z uroczystościami pogrzebowymi.

źródło: https://www.portel.pl/wiadomosci/nie-zyje-henryk-slonina/116872

Strona główna | O nas | Członkowie | Jak przystąpić | Galeria | Linki | Mapa serwisu | Kontakt stat4u