Dziś jest: Piątek, 17 Września 2021 r.
Elbląski Komitet Obywatelski » strona główna » blogi » Wowka» wpisy » Jak bumerang temat wciąż ...
Środa, 01. Lipiec 2015 r. | Odsłon: 18418

Jak bumerang temat wciąż powracający…

Na temat portu, kanału żeglownego przez Mierzeję, czy też Zalewu Wiślanego napisałem dziesiątki tekstów jedne może lepsze drugie być może gorsze, nie mi je oceniać. Pisząc te teksty, bazując zawsze na dokumentach przekazanych przez instytucje oraz naukowców. Z przyjemnością przypominam mój tekst „Login: Elblag, hasło: Morskihttp://www.portel.pl/artykul.php3?i=48439, gdzie dziś nabiera nowego wymiaru.

Dziś czytamy w mediach, że opracowano Strategię Rozwoju Portu Morskiego w Elblągu. Jak przyznaje „…Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu Morskiego w Elblągu, strategia była dokumentem, o który port zabiegał od dawna. Do tej pory elbląski port opierał się jedynie o założeniach do strategii. Z powodu braku środków, nigdy nie był jednak w stanie zlecić jej wykonania…” Wszystko pięknie, ale …..czy nie zmarnowaliśmy kilku lat i szans?

Kilka lat wstecz, dokładnie 2011/12  między innymi z mojej inicjatywy doszło do spotkania Prezydenta Grzegorza Nowaczyka z Przewodniczącym Baltic Ports Organization (BPO) Panem Julianem Skelnik, który był również wiceprezesem zarządu w Morskim Porcie Gdańsk oraz z sekretarzem Organizacji Portów Bałtyckich - Bogdanem Ołdakowskim, który jest Prezesem Zarządu Actia Forum.

Celem spotkania było złożenie propozycji wstąpienia portu w Elblągu do organizacji, która została założona 10 października 1991 r. w Kopenhadze w celu ułatwienia współpracy pomiędzy portami i podniesienia możliwości żeglugowych w rejonie Morza Bałtyckiego. Zrzeszenie skupia ponad 50 najważniejszych portów z dziewięciu krajów usytuowanych wokół Bałtyku. Spotkania zakończyły się sukcesem i port w Elblągu został członkiem Baltic Ports Organization (BPO) o czym szumnie informowały media w artykule „Port w Elblągu wypływa na szerokie wody” http://www.portel.pl/artykul.php3?i=60529. Była nadzieja, szanse, możliwości…..

Przyszedł rok 2013 i referendum, odwołanie jednej ekipy włodarzy i powołanie nowej. Jak się okazało z przyjściem nowej władzy uchwałodawczej i wykonawczej zmieniło się postrzeganie interesów portu w Elblągu - zdecydowano o  wystąpieniu z Organizacji Portów Bałtyckich.

No cóż Wszyscy chcą kopać, otwierać Elbląg na świat, ale w decyzjach tego nie widać od lat. Czy, po przyjęciu Strategii Rozwoju Portu Morskiego w Elblągu port nasz ponownie wstąpi do Baltic Ports Organization (BPO) ? Jak mówił Seneka ”W sa­mot­ności każdy szmer niesie nadzieję, że być może tym ra­zem ktoś za­puka do naszych drzwi.” 

Polecam:

 „Piękny, wielki, zapomniany akwen.” (w niebieskiej koszulce autor podczas poboru próbek) http://www.portel.pl/artykul.php3?i=37534  

 „Raport z Zalewu Wiślanego.” http://www.portel.pl/artykul.php3?i=37872

 


Dodaj nowy komentarz:

Nie ma jeszcze komentarzy... Bądź pierwszy !!!

Tego bloga

Odwiedziło: 247702 osób

Skomentowało: 0 osób

Ostatnie posty


Archiwum

Wrzesień 2015 (1)

Lipiec 2015 (2)

Czerwiec 2015 (2)

Maj 2015 (1)

Listopad 2014 (1)

Październik 2014 (1)

Październik 2013 (1)

Sierpień 2013 (1)

Luty 2013 (3)

Edycja

Strona główna | O nas | Członkowie | Jak przystąpić | Galeria | Linki | Mapa serwisu | Kontakt stat4u