Dziś jest: Sobota, 11 Lipca 2020 r.
Elbląski Komitet Obywatelski » strona główna » blogi » Cezary Balbuza» wpisy » Kandydat na Prezydenta Elbląga z ramienia ...
Sobota, 01. Czerwiec 2013 r. | Odsłon: 7354

Kandydat na Prezydenta Elbląga z ramienia KWW Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego oraz Kandydat na Radnego z listy nr 10 KWW EKO okręg nr 2 pozycja 1

Szanowni Państwo, drodzy elblążanie

 

Kiedy zaczynałem swoją działalność społeczną w 2009 roku, zakładając Forum Rozwoju Elbląga, szczerze wierzyłem, że uda mi się nakłonić ówczesne władze miasta do dialogu społecznego w formie konsultacji. Po zmianie władz w wyborach samorządowych w 2010 roku kontynuowałem swoje działania, przekonywałem i zachęcałem do rozmów nad strategicznymi dla miasta tematami. Dobrze wszyscy wiemy, że tych tematów jest sporo: bezrobocie, brak inwestycji tworzących nowe miejsca pracy, nie do końca przemyślane inwestycje infrastrukturalne, niekorzystne procesy demograficzne itp.

Przez cały ten czas starałem się nie angażować politycznie. Liczyłem na siłę dialogu, na zrozumienie władz miejskich, że Elbląg jest w takiej sytuacji, że tylko współdziałanie wszystkich elblążan może odwrócić niekorzystne tendencje społeczno gospodarcze.

Niestety jak wiadomo nic z tego nie wyszło i stoimy przed kolejnymi wyborami władz Elbląga. Podobnie jak w 2010 roku jeszcze kilka tygodni temu nie miałem zamiaru kandydować. Jednak po kilku spotkaniach i rzeczowych rozmowach koledzy z Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego nakłonili mnie do zmiany zdania. Przekonali mnie, że Elbląg jest w takiej sytuacji, w której nie można stać bezczynnie i nie reagować. Szczególnie, jak ma się kompletną wizję rozwoju miasta, głowę pełną pomysłów, odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Skorzystałem z zaproszenia, bo program EKO jest zbieżny z moimi poglądami, bo są tu ludzie uczciwi, odpowiedzialni i pracowici, a najlepsi z nich kandydują do Rady Miasta.

Tym, co mnie odróżnia od pozostałych kandydatów na Prezydenta Elbląga, jest autentyczna wiara w potencjał rozwojowy tkwiący w naszym mieście i w nas samych. Podstawą jest uwierzenie, że wspólnie możemy osiągnąć sukces, że Elbląg i jego mieszkańcy mogą odmienić swój los na lepsze. Do tej wizji trzeba przekonać wszystkich, trzeba zachęcić do współpracy ludzi reprezentujących różne partie, organizacje i światopoglądy. Ten cel jest realny, ale może to zrobić tylko kandydat bezpartyjny, nieuwikłany w żadne spory i konflikty - właśnie taki jak ja.

Kadencja nowo wybranych władz będzie bardzo krótka, bo kolejne wybory już w 2014 roku. Cudów nie będzie, jednak ten czas trzeba efektywnie wykorzystać. Moje propozycje są następujące:

 

- Praca dla elblążan i przyciąganie inwestorów – to główny problem Elbląga od kilkunastu lat, tu skoncentrowałbym się przede wszystkim na wsparciu elbląskiego biznesu i społecznej przedsiębiorczości, bo realnie liczyć możemy tylko na siebie, oczywiście pełne otwarcie na inwestorów zewnętrznych, których działalność nie szkodzi środowisku i lokalnemu rynkowi pracy, konieczne jest aktywne poszukiwanie nowych inwestorów przy wykorzystaniu wszelkich możliwych legalnych i efektywnych sposobów;

- Partycypacja społeczna – trzeba dać elblążanom możliwość współdecydowania o bieżącej polityce miasta także pomiędzy wyborami poprzez: realne konsultacje społeczne, rozwój „budżetu obywatelskiego”, wprowadzenie „społecznej inicjatywy uchwałodawczej”, powołanie „społecznej rady prezydenckiej”, dodatkowo pełna transparentność działań władz miasta i profesjonalna polityka informacyjna;

- Polityka personalna w UM i jednostkach podrzędnych – postawienie na profesjonalistów, rzetelne bezstronne konkursy, gdzie liczą się tylko kwalifikacje, tam gdzie trzeba reorganizacja i usprawnienie pracy, szukanie racjonalnych oszczędności, systematyczne podnoszenie efektywności i jakości pracy, w skład władz miasta powinno wchodzić dwóch wiceprezydentów, jeden od inwestycji i inwestorów, drugi od spraw społecznych;

- Rola Elbląga w regionie – musimy zatrzymać proces marginalizacji naszego miasta, Elbląg musi być silnym ośrodkiem regionalnym, dlatego należy postawić na rozwój w każdej dziedzinie tzn. przemysł, usługi, handel, służba zdrowia, szkolnictwo, sądownictwo, kultura, sport itp.

- Inwestycje komunalne – w latach 2013-2014 nie będzie raczej żadnych nowych wielkich inwestycji, bo miasta na to nie stać, miejmy nadzieję, że już bez większych niespodzianek uda się w 2014 roku dokończyć przebudowy dróg 503 i 504 oraz zostanie wybudowany nowy stadion przy ul. Agrykola, za to trzeba będzie przy wsparciu elbląskiego społeczeństwa ustalić listę priorytetów inwestycyjnych na nową perspektywę budżetową UE, przygotować projekty i wnioski o ich dofinansowanie; wśród najważniejszych inwestycji komunalnych widziałbym budowę wiaduktu na Zatorze, przebudowę ulic Grunwaldzkiej, Królewieckiej i Fromborskiej, „most północny” i o ile nie będzie nas stać na Aquapark, to przynajmniej nową krytą pływalnię; oczywiście jak chcemy poważnie myśleć o nowych inwestorach, to trzeba też zdobyć środki na uzbrajanie nowych terenów inwestycyjnych;

- Transport publiczny - Podstawą transportu publicznego w mieście powinny być nowoczesne sprawne tramwaje. Obecnie istniejąca sieć tramwajowa powinna być uzupełniona o odcinki w ciągu ulic 12-lutego, Królewieckiej koło Szpitala Wojewódzkiego, Fromborskiej i Alei Odrodzenia. Komunikacja autobusowa powinna mieć charakter uzupełniający, a wyłonienie w przetargach przewoźnicy powinni dysponować nowoczesnym ekologicznym taborem w jednolitych barwach miejskich. Systematycznie z roku na rok należy dobudowywać w mieście kolejne wydzielone ścieżki rowerowe.

- Odbudowa Starego Miasta i Promocja miasta – uważam, że te dwa zagadnienia powinny być ze sobą nierozerwalnie związane. Świetnym pomysłem na promocję Elbląga byłby międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt zabudowy nadrzecznej Starego Miasta i Wyspy Spichrzów. Odpowiednia oprawa marketingowa tego konkursu stanowiłaby przy okazji dobrą promocję miasta zarówno dla turystów jak i inwestorów, no i co najważniejsze przyśpieszyłaby tempo odbudowy tej dzielnicy. Odpowiednia reklama pomogłaby tez znaleźć poważnego dużego wykonawcę tej inwestycji, w końcu mielibyśmy jedyne w Polsce Stare Miasto z czynnymi mostami zwodzonymi. Dodatkowo zmieniłbym trochę sposób odbudowy tej dzielnicy, wprowadzając więcej rekonstrukcji, tak żeby budowane kamienice przynajmniej od frontu wyglądały jak ich pierwowzory.

 

To wszystko jest możliwe do realizacji przy współpracy i dialogu z zainteresowanymi różnymi środowiskami mieszkańców Elbląga. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich pełnoletnich elblążan do udziału w nadchodzących Wyborach Samorządowych 23 czerwca 2013 roku. Głosujcie na kandydatów na Radnych z list Komitetu Wyborczego Wyborców Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego, głosujcie na mnie kandydata na Prezydenta Elbląga - bo to bardzo dobry wybór – to „strzał w dziesiątkę”!

 

Kandydat na Prezydenta Elbląga z ramienia

KWW Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego

 

Cezary Balbuza

Dodaj nowy komentarz:

Lista komentarzy:

Ok Cezary - masz mój głos. Pozdrawiam

dodany: 04.06.2013 , 10:48 | ~ Romuald Mackojć


Strona główna | O nas | Członkowie | Jak przystąpić | Galeria | Linki | Mapa serwisu | Kontakt stat4u