Dziś jest: Niedziela, 29 Marca 2020 r.
Elbląski Komitet Obywatelski » strona główna » blogi » Leszek Lewarowski» wpisy » Populizm i jego możliwe skutki.
Czwartek, 13. Luty 2014 r. | Odsłon: 8889

Populizm i jego możliwe skutki.

Oglądając ostatnio krótki filmik o niedawnej przeszłości, ale jakże znakomitej naszego kochanego miasta opisującego życie i pracę Nas i Naszych rodziców w 1975 roku pomyślałem sobie, że pod względem gospodarczym to były lata prosperity porównując tamten stan posiadania do dzisiejszego w temacie uprzemysłowienia. Mówiąc o tym nie mam zamiaru mówić o statucie politycznym ani ustrojowym tamtych czasów, bo tu akurat cieszę się, że tamte czasy a raczej ustrój minęły. Ale już, co do samej gospodarki to pomimo panującego wtedy mało gospodarczego ustroju to jednak Elbląg potęgą gospodarczą czytaj produkcyjną, czyli przemysłową był i basta. I choć wiem, że może to być bardzo trudne by powrócić do tamtego stanu posiadania to wiem na pewno, że lekarstwem na to nie jest ten pokręcony projekt 49 W. Bo należy pamiętać, że Elbląg posiadał te tysiące miejsc pracy w przemyśle jeszcze przed tym jak stał się stolicą województwa. A wszyscy przecież wiemy, że Elbląg był zawsze miastem przemysłowym no a na pewno od czasów Pana Ferdinanda Schichała i należy o tym pamiętać choćby teraz, gdy jest omawiany dokument pt. „Strategią Rozwoju Elbląga 2020+”. I pomimo że miasto obchodzi w tym roku 777 lecie nadania praw miejskich to nieraz wydaje mi się, że ten dzisiejszy Elbląg budowany jest od niedawna i to od podstaw od nowa. Tak się zastanawiam czy ludzie młodzi urodzeni w 90 latach XX wieku rozpoznaliby na tych zdjęciach swoje dzisiejsze miasto i nie chodzi mi tu o wygląd sklepów, domów czy ulic a o firmy z jakimi w tym materiale mamy do czynienia. Stąd ta mała refleksja nad powodem tych wszystkich zmian zmian na niekorzyść, jakie przeszedł Elbląg w ostatnich latach. Wiadomo, że zmiana ustroju wymagała ofiar, lecz czy ta ofiara musiała być tak dotkliwa dla naszego miasta. Ale wracając do tytułu teraz przypomnę definicję tego słowa i nawet Ci, co znają to słowo niech jeszcze raz zapoznają się z jego treścią, bo może okazać się, że tylko tak myśleli, że wiedzą i znają:  

Populizm (z łaciny populus – lud), forma myśli politycznych i ruchów społecznych głosząca chwytliwe, łatwo trafiające do przekonania hasła polityczne, ekonomiczne i społeczne, mające na celu szybkie zjednanie poparcia społecznego i zdobycie władzy.

Populizm odwołuje się do emocji odbiorców, ich tęsknoty do rozwiązywania trudnych problemów w prosty sposób, zgodnie z ich oczekiwaniami. Populizm polega na schlebianiu określonym grupom, stwarzaniu pozorów utożsamiania się z tymi, o których poparcie się ubiega, szafowaniu hasłami bez pokrycia.

Opiera się na: stereotypie prostego (zwykłego) człowieka z ludu, człowieka pracy, stereotypie ludu rozumianego, jako ogół ludzi prostych, a przy tym skrzywdzonych, tj. biednych, wyzyskiwanych ekonomicznie i uciskanych politycznie, na ujmowaniu ludu nie tylko w kategoriach społecznych, ale również w kategoriach religijnych, narodowych i przeciwstawianiu go władzy, elitom oraz grupom obcym (klasowo, wyznaniowo, etnicznie). Następuje idealizacja prostego człowieka i ludu oraz założenie wyższości zdrowego rozsądku, głosu ludu, mądrości życiowej zwykłych ludzi, „instynktu mas” nad pojęciami i ideami abstrakcyjnymi.

Realizacja tych założeń następuje poprzez
manipulacje, przekłamania i niedopowiedzenia, stosowane w środkach masowego przekazu lub na wiecach, demonstracjach, protestach. Istotą populizmu jest poczucie krzywdy odczuwane w grupie stąd kolosalną rolę w jego rozwoju mają masowe protesty i wystąpienia.

Występuje w dwóch formach:
- populizm odgórny, sterowany przez władze, centrale partii ,
- oddolny, jako ruch sprzeciwu, np. w fazie walki o władzę w mieście czy gminie”.

Teraz patrząc na nie tak dawną naszą przeszłość i gospodarczą wielkość zastanawiam się ile w tym jest naszej winy, że jako mieszkańcy tego miasta tak wielokrotnie daliśmy się nabrać na te krasomówcze partyjne obiecanki skoro dzisiaj jest odwrotnie do stanu, z jakim kiedyś mieliśmy do czynienia. A przecież z upływem lat powinniśmy się rozwijać a nie tak mocno upaść szczególnie, że inne miasta czy też gminy jednak potrafiły się wzbić ponad przeciętność. No cóż widocznie tam mniej było populistów a więcej realistów, którzy potrafili wykorzystać walory swego miejsca jak i społeczeństwa. No i na zakończenie znając teorię populizmu przypomnijmy sobie wydarzenia z 2013 roku i odpowiedzmy sobie po tych paru miesiącach, z czym mieliśmy wtedy do czynienia słysząc tamte słowa i widząc co teraz dzieje się w naszym mieście i jak są realizowane te obietnice.


Dodaj nowy komentarz:

Nie ma jeszcze komentarzy... Bądź pierwszy !!!

O mnie

Przeczytaj więcej  

Tego bloga

Odwiedziło: 500652 osób

Skomentowało: 58 osób

Ostatnie posty


Archiwum

Luty 2014 (3)

Styczeń 2014 (8)

Lipiec 2013 (2)

Czerwiec 2013 (3)

Kwiecień 2013 (3)

Marzec 2013 (4)

Luty 2013 (3)

Luty 2011 (1)

Styczeń 2011 (2)

Listopad 2010 (6)

Październik 2010 (3)

Maj 2010 (4)

Kwiecień 2010 (6)

Marzec 2010 (2)

Luty 2010 (8)

Edycja

Strona główna | O nas | Członkowie | Jak przystąpić | Galeria | Linki | Mapa serwisu | Kontakt stat4u